Ukrywanie majątku przez dłużnika może stwarzać znaczące problemy dla osób próbujących wyegzekwować należności. Taka sytuacja jest nie tylko frustrująca, ale może również wpłynąć negatywnie na stabilność finansową wierzyciela. Kiedy dłużnik celowo ukrywa swoje aktywa, może to znacznie utrudnić proces windykacji. Zastosowanie zaawansowanych technik ukrywania majątku, takich jak korzystanie z firm offshore czy transakcji z bliskimi, może pozornie „zniszczyć” majątek dłużnika na papierze, pozostawiając wierzyciela z pustymi rękami. W takich przypadkach, niezbędna staje się współpraca z agencją detektywistyczną znającą się na windykacji, dochodzeniu roszczeń i obserwacji która, potrafi udokumentować, a tym samym udowodnić, istnienie ukrytych aktywów.
Współcześnie ludzie ukrywają majątek z kilku powodów. Po pierwsze próbują uniknać opodatkowania. Po drugie chcą uniknąć publicznego wyeksponowania swojego majątku, utrzymując pozornie skromny styl życia. W obu przypadkach ukrywanie aktywów może pomóc w uniknięciu ujawnienia szczegółów finansowych oraz chronić przed ryzykiem kradzieży lub różnego rodzaju oszustw.
Trzecią kwestią jest właśnie unikanie odpowiedzialności. Osoby z zadłużeniem lub związane z przestępczością finansową mogą próbować ukryć swoje aktywa, aby uniknąć odpowiedzialności przed wierzycielami lub organami ścigania. Wykorzystanie skomplikowanych struktur korporacyjnych, transakcji z bliskimi lub zagranicznych kont bankowych może utrudnić śledzenie i odzyskanie długów lub znalezienie dowodów przestępstwa.
Z filmów przyzwyczailiśmy się, że osoby zamożne często korzystają z różnych strategii takich jak przenoszenie aktywów do jurysdykcji o bardziej korzystnych warunkach podatkowych, wykorzystywanie luk prawnych czy korzystanie z tajemniczych firm offshore, aby zminimalizować swoje zobowiązania podatkowe. W praktyce jednak stosuje się często bardziej „lokalne” metody. Niżej przedstawiamy dwie z nich.
Niektórzy dłużnicy decydują się na pracę na czarno, zwłaszcza w sektorze usługowym. Praca na czarno polega na nielegalnym zatrudnieniu, w którym pracownik i pracodawca unikają płacenia wymaganych składek i podatków. Konsekwencją takiego postępowania jest zatajanie swoich dochodów zarówno przez pracownika jak i pracodawcę – są oni razem wspólnikami w przestępstwie. Zatajanie dochodów wiąże się także unikaniem umów lub nielegalnymi umowami oraz brakiem wystawienia faktur i prowadzeniem działalności gospodarczej bez rejestracji.
Chociaż osoby mniej zamożne mogą nie korzystać z zaawansowanych struktur korporacyjnych czy firm offshore, mogą próbować ukryć część swojego majątku poprzez przeniesienie aktywów na osoby trzecie lub w inny sposób, aby uniknąć ujawnienia ich w deklaracjach podatkowych.
Przenoszenie składników majątku związane jest najczęściej z zapisywanie majątku na osobę trzecią. Dłużnik może przekazać swoje aktywa, np. nieruchomości, samochody, pieniądze, na rzecz krewnego, przyjaciela lub osoby bliskiej. Formalnie nie jest już on właścicielem tych aktywów, więc nie musi ich deklarować jako swojego majątku.
Osobą trzecią może być także firma, która jest bytem posiadającym odrębną osobowość prawną. Dłużnik może założyć małą firmę lub założyć ją na osobę trzecią czy nawet słupa i przenieść do niej swoje aktywa. Następnie, firma ta „pośredniczy” między nią a rzeczywistymi aktywami, co pozwala na uniknięcie ujawnienia ich jako części majątku w osobistej deklaracji podatkowej dłużnika.
Także konta bankowe mogą zostać założone na osoby trzecie, do tego w bankach poza Polską. Dłużnik może próbować ukryć swoje środki finansowe poprzez przechowywanie ich na kontach bankowych krewnych lub przyjaciół. W ten sposób unika ujawnienia tych aktywów.
W sytuacjach takich, jak opisane wyżej pomoc prywatnego detektywa jest konieczna, ponieważ prawnik nie jest w stanie samodzielnie dostarczyć dowodów. Zebranie dowodów wymaga przeprowadzania śledztwa, a to z kolei wymaga obserwacji i związanej z nią dokumentacji zachowania dłużnika. W sądzie liczą się dowody.
Przykładowo, możemy udokumentować, co dłużnik kupuje, na co wydaje pieniądze, a nawet to, jakimi kartami płaci zbliżeniowo w sklepie.
Detektyw może prześledzić historię transakcji finansowych podejrzanej osoby, w tym przelewy, zakupy nieruchomości czy pojazdy. Analiza tych transakcji może ujawnić podejrzane wzorce lub działania wskazujące na próbę ukrycia majątku.
Prywatny detektyw może także zbadać powiązania między podejrzaną osobą a innymi podmiotami, takimi jak firmy czy osoby trzecie. Analiza powiązań i zależności może pomóc w zidentyfikowaniu, czy aktywa zostały przeniesione na inne osoby lub podmioty prawne.
Agencja detektywistyczna może pomóc w lokalizacji aktywów podejrzanej osoby, które zostały potajemnie przeniesione lub ukryte. To może obejmować poszukiwanie nieruchomości, pojazdów, kont bankowych czy innych dóbr, które zostały celowo zatajone.
Prywatny detektyw może odegrać kluczową rolę w pomocy przy udowodnieniu praktyk nielegalnego przenoszenia aktywów lub ukrywania majątku.
Detektyw może gromadzić odpowiednie dowody, które potwierdzą nielegalne praktyki ukrywania majątku. Takie dowody mogą zostać użyte w postępowaniach sądowych lub dochodzeniach prowadzonych przez organy ścigania.
Ważne jest, aby współpracować z doświadczonym i profesjonalnym prywatnym detektywem, który działa zgodnie z obowiązującym prawem i standardami etycznymi. Ujawnienie nielegalnych praktyk ukrywania majątku może pomóc wierzycielom lub organom ścigania w podejmowaniu odpowiednich kroków prawnych w celu odzyskania długów lub ścigania osób zaangażowanych w tego typu nieuczciwe działania.
Jeżęli potrzebują Państwo pomocy, w tej sprawie zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub przez formularz kontaktowy.
Działamy w całej Polsce – sprawdź nasze lokalizacje, takie jak Warszawa, Łódź czy Gdynia.