
W dzisiejszych czasach urządzenia szpiegujące, takie jak podsłuchy w telefonach są powszechnie dostępne, a założyć może je praktycznie każdy. Rzecz jasna, nie zawsze są one wykorzystywane w słusznym celu. Dlatego bezpieczeństwo telefonu, którego używamy, ma tak duże znaczenie. W jaki sposób chronić się przed inwigilacją i jak zabezpieczyć telefon przed podsłuchem? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!
Nowoczesne technologie niosą za sobą wiele możliwości, ale też wiele zagrożeń. Jednym z nich są podsłuchy na telefonach, do których dostęp chyba jeszcze nigdy nie był tak łatwy, jak dziś. Podczas gdy jeszcze kilka lat temu mało kto w ogóle zastanawiał się, czy jego urządzenie może być szpiegowane, tak obecnie jest to realne zagrożenie, którego nie obawiają się już tylko politycy i inne wysoko postawione osoby. To, jak zabezpieczyć telefon przed podsłuchem powinno zainteresować również zwykłych obywateli.
Współcześni użytkownicy telefonów komórkowych narażeni są na liczne zagrożenia. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby paść ofiarą ataku cyberprzestępców. Bezpieczeństwo telefonu może zostać naruszone chociażby przez klikanie w niewiadomego pochodzenia linki, instalowanie podejrzanych aplikacji, a także przez brak odpowiednich zabezpieczeń. W konsekwencji użytkownik narażony jest na wyciek poufnych danych lub kradzież.
Podsłuchy w telefonach w większości przypadków stanowią naruszenie prywatności, a ich działanie polega na monitorowaniu i przechwytywaniu informacji przesyłanych przez urządzenie. Technologii, które można wykorzystać w tym celu, jest bardzo dużo, a z każdym rokiem stają się one bardziej zaawansowane i trudniejsze do wykrycia.
Przykładem podsłuchu, który można zainstalować na telefonie, jest IMSI Catcher. Jest to urządzenie podszywające się pod stację bazową sieci komórkowej, będące w stanie przechwytywać dane użytkownika, jego połączenia głosowe oraz wiadomości tekstowe. Duże zagrożenie stanowi również złośliwe oprogramowanie malware, instalowane celem pozyskania prywatnych danych użytkownika oraz rejestrowania jego rozmów telefonicznych. Oczywiście są to tylko przykładowe metody szpiegowania, a z każdym rokiem przybywa ich coraz więcej. Dlatego warto mieć wiedzę na temat tego, jak zabezpieczyć telefon przed podsłuchem.
Ponieważ podsłuchy w telefonach stają się coraz bardziej zaawansowane, coraz trudniejsze staje się też ich wykrycie. W niektórych przypadkach skuteczne mogą okazać się tylko profesjonalne metody, a niekiedy wystarczą amatorskie urządzenia. Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem podsłuchu mamy do czynienia.
Poza zaawansowanymi metodami wykrywania podsłuchu w telefonie warto też zwrócić uwagę na z pozoru błahe objawy, które mogą jednak wskazywać na to, że jesteśmy szpiegowani. Mowa tu o szybszym niż zwykle zużywaniu się baterii, szybszym wykorzystywaniu danych oraz wolniejszej pracy urządzenia. Zaniepokoić powinno również wyłączanie i włączanie się telefonu bez powodu, a także otrzymywanie wiadomości tekstowych zawierających niezrozumiałe znaki. Echo i trzaski podczas rozmów również mogą świadczyć o tym, że telefon znajduje się na podsłuchu.
W sieci można znaleźć też wiele informacji na temat kodów serwisowych operatorów sieci komórkowych, które mają pomóc namierzyć podsłuchy w telefonach. Tego typu kody informują jednak przeważnie tylko o przekierowaniach połączeń i nie są w stanie wykryć tego, czy urządzenie jest szpiegowane, szczególnie jeżeli zastosowane zostały zaawansowane technologie podsłuchowe.
Każdy użytkownik telefonu komórkowego może też sam zminimalizować ryzyko podsłuchu. Warto regularnie aktualizować system operacyjny i aplikacje oraz stosować odpowiednie systemy zabezpieczeń. Przede wszystkim należy jednak zachować daleko idący rozsądek, szczególnie podczas pobierania i korzystania z aplikacji dostępnych w sieci.
W kontekście tematu, jakim są podsłuchy w telefonach, coraz częściej mówi się też o ich monitorowaniu. Obecnie dostępne są liczne technologie monitorujące, które pozwalają śledzić aktywność użytkownika urządzenia oraz jego lokalizację. Ich pierwotne przeznaczenie wcale nie miało na celu inwigilacji, a zapewnienie bezpieczeństwa. Wiele z nich umożliwia sprawowanie kontroli rodzicielskiej i zapewnienie dziecku większego bezpieczeństwa.
Monitoring telefonu stosuje też wiele firm celem nadzorowania pracowników oraz zabezpieczenia poufnych danych. Metoda ta może być jednak stosowana w innych celach, na przykład do szpiegowania partnera, stanowiąc wówczas naruszenie prywatności drugiej osoby. Nowoczesne programy do monitorowania telefonu umożliwiają nie tylko rejestrację rozmów, ale też podgląd wiadomości SMS, dostęp do historii przeglądanych stron internetowych oraz zapisanych plików i innych danych. Pozwalają też zlokalizować, gdzie w danym momencie znajduje się urządzenie, oraz jaką trasę przebyło. Dlatego monitoring na telefon często wykorzystywany jest w celu pozyskania dowodów zdrady, zebrania materiałów dyskredytujących konkurenta biznesowego lub celem uzyskania korzyści materialnej na drodze szantażu.
Większość tego typu aplikacji działa w trybie ukrytym i nie wpływa znacząco na pracę urządzenia. Dlatego nie jest problemem zainstalować takie oprogramowanie w urządzeniu nieświadomej tego faktu osoby. W tym miejscu trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że monitorowanie innych osób bez ich wiedzy i zgody nie jest działaniem legalnym.
Nawet osoby bardzo dbające o bezpieczeństwo telefonu narażone są na różne ataki, a także na zainstalowanie urządzenia szpiegującego. Jak wspomniano powyżej, aplikacja monitorująca zainstalowana w telefonie z reguły nie wpływa znacząco na jego pracę. Może się jednak zdarzyć, że urządzenie będzie dawać pewne sygnały, którym większość użytkowników przypisałaby jednak zupełnie inną przyczynę. Mowa tu na przykład o jego zawieszaniu i wszelkich innych nietypowych oznakach, które nie występowały wcześniej.
Szczególną czujność należy zachować zaś wówczas, gdy ktoś dysponuje informacjami na nasz temat, których nigdy tej osobie nie udostępnialiśmy. Mogą one dotyczyć planu dnia, miejsc, w których lubimy bywać lub wszelkich innych faktów dotyczących naszego życia, którymi się nie dzieliliśmy.
Warto wiedzieć, że zainstalowanie oprogramowania monitorującego telefon wymaga chociażby krótkiego dostępu do urządzenia. Zastanawiając się zatem jak zabezpieczyć telefon przed podsłuchem lub monitorowaniem, należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie pozostawiać urządzenia bez opieki, szczególnie w miejscach publicznych. Jeżeli taka sytuacja miała miejsce, warto zweryfikować czy na urządzeniu nie zostało zainstalowane żadne niepożądane oprogramowanie szpiegujące.
Ponadto na rynku dostępne są różne specjalistyczne urządzenia służące do wykrywania programów szpiegujących w telefonach komórkowych. Są one w stanie przechwycić podejrzane sygnały i rozpoznać technologie szpiegujące. Profesjonalny sprzęt jest w stanie dostarczyć bardzo dokładne wyniki pomiarów.
Zarówno same podsłuchy w telefonach, jak i metody ich wykrywania, są obecnie bardzo rozwinięte i powszechnie dostępne. Dlatego sprawdzenie, czy ktoś nas szpieguje, nie zawsze jest proste, szczególnie dla osób niemających doświadczenia na tym polu. Jeżeli podejrzewasz, że Twoje urządzenie jest monitorowane, a nie dysponujesz odpowiednim sprzętem i umiejętnościami, aby to sprawdzić, skorzystaj z pomocy prywatnego detektywa. Doświadczony specjalista będzie wiedział, jak wykryć podsłuch w telefonie i podpowie, co należy w takiej sytuacji zrobić.