Nowoczesne technologie nie zawsze wykorzystywane są zgodnie z prawem. Mowa tu m.in. o urządzeniach szpiegujących. Prywatny detektyw nie posiada uprawnień umożliwiających mu założenie podsłuchu. Można jednak zlecić mu wykrycie urządzenia szpiegującego, jeżeli zachodzi podejrzenie, że doszło do nielegalnej inwigilacji. W takiej sytuacji znalazła się jedna z naszych klientek.
Dobrym przykładem na to, że próby nielegalnej inwigilacji można bez trudu zdemaskować, jest historia śledztwa, które przeprowadziliśmy kilka miesięcy temu. Zgłosiła się do nas młoda kobieta podejrzewająca, że jest podsłuchiwana przez swojego partnera. Para spotykała się od kilku miesięcy, a w ostatnich tygodniach przed podjęciem sprawy nasza klientka zauważyła, że podejrzany zna zbyt wiele szczegółów dotyczących jej życia. Było to dla niej o tyle zaskakujące, iż mieszkali osobno. Dodatkowo mężczyzna już od dłuższego czasu okazywał dużą zazdrość nie tylko o potencjalnych konkurentów, ale i o znajomych kobiety.
Początkowo nasza klientka bagatelizowała powyższe zachowania. Na pytania, skąd mężczyzna wie o rzeczach, o których go nie informowała, zbywał ją, wmawiając, że pewnie nie pamięta, że mu o tym mówiła.
Tego typu sytuacje zaczęły się jednak powtarzać coraz częściej, a jej partner „przypadkiem” zjawiał się w miejscach, w których umawiała się z przyjaciółkami. Kobieta nie mogła oprzeć się wrażeniu, że mężczyzna wie o wiele więcej, aniżeli ona sama mu przekazywała. Dlatego postanowiła zwrócić się o pomoc do nas.
Nie zbagatelizowaliśmy obaw naszej klientki. Jak się szybko okazało, intuicja jej nie zawiodła. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i zebraniu niezbędnych informacji przystąpiliśmy do działania. Zaczęliśmy od sprawdzenia telefonu. Wykonane za pomocą profesjonalnego urządzenia pomiary nie wykazały jednak, aby to on był objęty podsłuchem.
Następnie przeszliśmy do przeszukania mieszkania kobiety. I właśnie w nim, po dokładnej kontroli z zastosowaniem zaawansowanej aparatury, wykryliśmy sygnał podsłuchu GSM. Niewielkich rozmiarów „pluskwa” zlokalizowana była pod zakończeniem listwy przyblatowej w aneksie kuchennym, w miejscu, w którym pokój łączył się z kuchnią. Kobieta mieszkała w niewielkiej kawalerce, dlatego takie umiejscowienie urządzenia umożliwiało podsłuchiwanie jej praktycznie w każdej części mieszkania. Trzeba przyznać, że mężczyzna wykazał się dużym sprytem i kreatywnością, zakładając urządzenie.
Podejrzany prawdopodobnie nie spodziewał się, że jego partnerka skorzysta z usług agencji detektywistycznej. Nie zadał sobie bowiem najmniejszego trudu, aby zagłuszyć podsłuch. Rozwiązywaliśmy już wiele spraw dotyczących wykrywania podsłuchu, gdzie inwigilujące osoby zagłuszały sygnał urządzenia za pomocą tzw. zagłuszaczy.
Co grozi byłemu już partnerowi naszej klientki? Każdy, kto bezprawnie wykorzystuje urządzenia szpiegujące, podlega odpowiedzialności karnej. Za taki czyn grozi kara grzywny, pozbawienia lub ograniczenia wolności. Sąd wymierza karę, kierując się okolicznościami i skalą przewinienia. Dodatkowo osoba poszkodowana może wnieść pozew cywilny i domagać się odszkodowania oraz zadośćuczynienia.
Oczywiście sporządziliśmy dla naszej klientki stosowne sprawozdanie z przeprowadzonego śledztwa, które może posłużyć jako dowód przed sądem. Poinstruowaliśmy też kobietę, jakie kroki powinna podjąć, aby mężczyzna poniósł stosowne konsekwencje karne.
Zgodnie z prawem osoby prywatne nie mogą zakładać podsłuchów. Z rozwiązania tego, w uzasadnionych przypadkach, skorzystać mogą wyłącznie służby państwowe, tj.: Policja, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Państwowego, Straż Graniczna, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Wywiad Skarbowy, Agencja Wywiadu oraz Żandarmeria Wojskowa. Prywatni detektywi nie mają zatem uprawnień do stosowania żadnych form inwigilacji, nawet w uzasadnionych przypadkach. Mogą jedynie wykonać usługę, polegającą na ich wykryciu.
Zakładanie podsłuchów przez niepowołane do tego osoby jest niestety dość powszechnym problemem. Wynika to w dużej z faktu, że urządzenia szpiegujące są powszechnie dostępne. Prywatny detektyw nie tylko pomoże w ich wykryciu, ale sporządzi też sprawozdanie z przeprowadzonego śledztwa. Będzie ono stanowiło wiarygodny dowód, jeżeli dojdzie do rozprawy sądowej.
Jeżeli potrzebujesz skorzystać z usługi wykrywania podsłuchów zapraszamy do kontaktu. Działamy na terenie całej polski.