Rozwód jest dość trudnym doświadczeniem, szczególnie jeżeli przyczyniła się do niego zdrada jednego z partnerów. Wiele osób decyduje się dociekać podczas rozprawy winy niewiernego małżonka. Nie każdy jednak wie, jakie dowody zdrady akceptuje sąd. Jej udowodnienie w praktyce wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Warto zatem w pierwszej kolejności zastanowić się jak dowieść zdrady, a następnie jakie dowody zdrady dla sądu okażą się istotne. Pomoc specjalisty może okazać się na tym polu cennym wsparciem.
Istnieje wiele możliwości, aby udowodnić zdradę małżonka. Niekiedy wystarczy szczera rozmowa, aby targany wyrzutami sumienia partner przyznał się do romansu. Niektóre osoby śledzą partnera lub dopuszczają się naruszenia jego prywatności, czytając SMS-y lub maile. Skutki takich działań nie zawsze przynoszą jednak pożądane rezultaty, szczególnie jeżeli oskarżenia okażą się niesłuszne. Aby dowiedzieć się, czy partner faktycznie dopuścił się zdrady, warto działać rozważnie, a przede wszystkim dyskretnie.
Trzeba również pamiętać, że nie każdy dowód będzie wiarygodny dla sądu. Dlatego osobną kwestią jest, to jak udowodnić zdradę w sądzie. Tu pomocne może okazać się wsparcie prywatnego detektywa mającego doświadczenie w tego typu sprawach.
Udowodnienie zdrady nie zawsze jest proste. Szczególnie jeżeli mają być to dowody zdrady dla sądu. Niezawodna intuicja czy wyłapanie zmian w zachowaniu partnera nie będą stanowiły wiarygodnego materiału dowodowego. Warto się zatem zastanowić jakie dowody zdrady zaakceptuje sąd.
Generalnie nie powstał jak dotąd żaden katalog dowodów dopuszczanych przez sąd w sprawach rozwodowych. Jako dowody zdrady w sądzie można wykorzystać na przykład zeznania świadka lub zeznania samego małżonka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zeznania świadków bądź samych małżonków mogą zostać uznane za niewystarczający lub mało wiarygodny dowód.
Za dowody zdrady dla sądu posłużyć mogą również treści korespondencji współmałżonka z osobą, z którą dopuścił się zdrady lub nagrania jego rozmów bądź spotkań. Takie dowody mogą okazać się dla wymiaru sprawiedliwości najbardziej oczywiste, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że zakładanie podsłuchów oraz naruszenie tajemnicy korespondencji nie są legalnymi działaniami. Co prawda sąd dopuści taki materiał dowodowy i być może przyczyni się on do wykazania zdrady, ale zawsze zachodzi ryzyko, że druga strona wytoczy osobą sprawę za jego pozyskanie w sposób nielegalny.
Niemniej jednak warto wtrącić w tym miejscu, że w praktyce większość sędziów dopuszcza również te dowody, których sposób pozyskania budzi wątpliwości co do legalności ich pozyskania. Mowa tutaj na przykład o nagraniach podsłuchiwanych rozmów lub instalowaniu urządzeń GPS.
Zdrada jest częstą przyczyną rozwodów. Wielu pokrzywdzonych małżonków nie decyduje się jednak na rozwód z orzekaniem o winie, chcąc jak najszybciej zakończyć małżeństwo. Dowodzenie zdrady, a tym samym winy za rozpad małżeństwa, faktycznie jest bardziej czasochłonne i stresujące niż rozwód bez orzekania o winie. Rozwód z orzeczeniem o winie może się jednak okazać korzystny dla pokrzywdzonej strony.
Jeżeli dowody zdrady w sądzie okażą się wystarczająco silne, sąd orzeknie o winie za rozpad małżeństwa. Zdrada sama w sobie nie wpływa ani na podział majątku, ani na ustalenie władzy rodzicielskiej, jeżeli strony mają wspólne dzieci. Sąd może jednak przyznać zdradzonemu małżonkowi alimenty, do których pokrywania zobowiązany będzie drugi małżonek.
Zgodnie z polskim prawem sama zdrada nie stanowi jeszcze przesłanki do orzeczenia rozwodu. Jest nią natomiast zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Stąd też poza samą niewiernością należy jeszcze dowieść, że przyczyniła się ona do rozpadu tego właśnie pożycia. Zupełnie inaczej rozpatruje się bowiem sytuacje, w których zdrada nie była przyczyną, a jedynie skutkiem rozpadu małżeństwa. Jest to ważny aspekt, który należy brać pod uwagę, zastanawiając się, jakie dowody zdrady akceptuje sąd.
W tym kontekście ważnym dowodem może być na przykład różnego typu dokumentacja, taka jak chociażby wyciągi z konta bankowego lub paragony i rachunki z miejsc, w których dochodziło do spotkań pozamałżeńskich. Mogą być to ważne dowody zdrady dla sądu, wskazujące jednocześnie na fakt trwonienia przez niewiernego małżonka wspólnych środków, a tym samym działania na niekorzyść wspólnego gospodarstwa domowego.
W sprawach rozwodowych materiał dowodowy oceniany jest przez sąd pod kątem jego wiarygodności. Zeznania świadków stanowią najprostszy do pozyskania materiał dowodowy, ale jednocześnie najmniej wiarygodny. Najbardziej skuteczne i jednoznaczne okazują się przeważnie te dowody, które nie zawsze da się zdobyć legalnie. Mowa tu m.in. o fotografiach i nagraniach rozmów, a także wydrukach korespondencji czy bilingach rozmów telefonicznych. Niepodważalnym dowodem mogą być też zdjęcia, z których jednoznacznie wynika, że małżonek dopuszcza się zdrady, lub screeny rozmów prowadzonych na różnego typu komunikatorach w sieci.
Każdy, kto zastanawia się jakie dowody zdrady akceptuje sąd, powinien rozważyć pozyskanie raportu detektywistycznego. Jest to twardy, a jednocześnie w pełni legalny dowód, który może mieć duży wpływ na wydanie orzeczenia o winie przy rozwodzie.
Wniesienie o rozwód z orzeczeniem o winie z powodu zdrady wiąże się z reguły z koniecznością stoczenia ciężkiej batalii sądowej. Nie każdy wie jak udowodnić zdradę w sądzie, szczególnie jeśli niewierny małżonek wypiera się swojej winny. Cennym wsparciem w takich przypadkach może okazać się skorzystanie z usług prywatnego detektywa.
Specjalista mający doświadczenie w tego typu sprawach będzie wiedział, w jaki sposób pozyskać dowody zdrady dla sądu. Detektyw przeprowadzi dyskretną obserwację niewiernego małżonka oraz ustali gdzie i w jakich okolicznościach utrzymuje on kontakty pozamałżeńskie. Wykona również niezbędną rejestrację zdarzeń oraz sporządzi raport z wykonanych czynności. Materiały te będzie można przedstawić w sądzie jako wiarygodny dowód zdrady.