Prowadząc rozmowę telefoniczną, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jej treść może zostać przechwycona. Żyjemy w czasach, w których zainstalowanie podsłuchu nie stanowi większej trudności i nie jest ono domeną wyłącznie służb specjalnych. Czy wiesz jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu i jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Do monitorowania telefonów wykorzystuje się obecnie specjalne oprogramowania. Tego typu aplikacje zapewniają szereg funkcji oraz możliwość podsłuchiwania telefonu bez dostępu do niego. Co więcej, są proste w obsłudze, a ich instalacja zajmuje zaledwie kilka minut.
Oprogramowania służące do monitorowania telefonu zapewniają możliwość obserwowania danego urządzenia, podsłuchiwania rozmów użytkownika, a także robienia zdjęć oraz nagrywania filmów. Większość z nich daje też wgląd w historię połączeń. Dostępnych jest wiele aplikacji szpiegujących, które mogą różnić się między sobą poszczególnymi funkcjami. Te mogą być bardziej lub mniej zaawansowane.
Zapewne wiele osób zastanawia się teraz: jak sprawdzić, czy mam podsłuch w telefonie? Czy to w ogóle możliwe? Warto zwrócić uwagę na pewne charakterystyczne objawy, które mogą sugerować, że ktoś nas podsłuchuje.
Nowoczesne systemy monitorowania telefonów działają bardzo dyskretnie, dlatego podsłuchiwanemu użytkownikowi trudno zorientować się, że jest szpiegowany. Na niektóre sygnały warto jednak zwrócić szczególną uwagę. Mogą bowiem świadczyć o tym, że urządzenie jest podsłuchiwane.
Zatem, jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu? Każde nietypowe zachowanie telefonu powinno wzbudzić naszą czujność. Jeśli na przykład aparat zaczyna się nagle zawieszać, bez żadnej konkretnej przyczyny, warto zachować czujność. Podobnie, jeżeli urządzenie rozładowuje się szybciej niż zazwyczaj.
Co jeszcze powinno nas zaniepokoić? Sytuacje niezwiązane bezpośrednio z pracą telefonu. Jeśli ktoś wie zbyt dużo na nasz temat, na przykład o tym, co robiliśmy w ciągu dnia lub z kim się spotkaliśmy, trzeba zweryfikować, skąd ma te informacje.
Warto też dodać, że zainstalowanie większości aplikacji szpiegujących wymaga dostępu do telefonu. Dlatego, jeżeli urządzenie znajdowało się chociaż krótką chwilę bez opieki, należy uważnie przyjrzeć się jego pracy.
Zapewne wielu użytkowników zastanawiających się nad tym, jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu, nie wie, że operatorzy sieci komórkowych udostępniają specjalne kody, które mogą okazać się pomocne na tym polu. Mowa tu o tzw. kodach MMI, które trzeba wprowadzić na urządzeniu. Pozwalają one sprawdzić, czy telefon jest szpiegowany. Jakie kody MMI warto zatem znać?
Pierwszym z nich jest kod *#21#. Umożliwia on weryfikację, czy dane przechowywane na telefonie, takie jak wiadomości SMS, zdjęcia, a także rozmowy, są gdzieś przekazywane. W przypadku monitorowania telefonu, po wpisaniu powyższego kodu, wyświetlony zostanie numer, na który trafiają dane z urządzenia.
Drugim z kodów, które warto znać, jest kod *#62#. Pozwala on sprawdzić, na jaki numer przekazywane są połączenia, gdy nasz telefon jest wyłączony bądź znajduje się poza zasięgiem. Standardowo powinien być to numer poczty głosowej. Jeżeli jednak wyświetli się inny, może to dowodzić, że urządzenie jest inwigilowane.
Aplikacje umożliwiające podsłuchiwanie rozmów telefonicznych są obecnie powszechnie dostępne, a ich obsługa nie jest zbyt skomplikowana. Nasuwa się jednak pytanie, czy korzystanie z nich jest legalne? Z jednej strony, zgodnie z literą prawa, do instalowania podsłuchów uprawnione są wyłącznie służby specjalne, przy czym w większości przypadków zgodę na inwigilację musi jeszcze wydać sąd.
Osoby nieuprawnione nie mogą zatem stosować urządzeń podsłuchowych. Jak stanowi bowiem art. 267 § 3 Kodeksu karnego, grozi za to kara do dwóch lat pozbawienia wolności.
Z drugiej strony aplikacje umożliwiające podsłuchiwanie rozmów telefonicznych są powszechnie dostępne. Aplikacje do śledzenia telefonów są bardzo często wykorzystywane przez pracodawców, celem sprawdzenia uczciwości pracowników, oraz w celu kontroli rodzicielskiej.
Polskie prawo dopuszcza możliwość założenia podsłuchu, jeżeli ma to na celu udowodnienie przestępstwa, o czym stanowi art. 237 § 3 Kodeksu postępowania karnego. Podsłuch można też założyć legalnie, jeżeli poinformuje się o tym kontrolowaną osobę. Może więc uczynić to na przykład pracodawca.
Niemniej jednak, mimo tego, co na ten temat mówi prawo, aplikacje monitorujące telefon są powszechnie stosowane, nie zawsze legalnie. Z uwagi na dynamiczny rozwój technologii, ich wykrycie staje się coraz trudniejsze. Zatem, jak sprawdzić podsłuch w telefonie i zyskać stuprocentową pewność, że nasze dane są bezpieczne?
Niepokojące objawy związane z działaniem telefonu mogą, ale nie muszą świadczyć o tym, że jest on na podsłuchu. Wskazane powyżej kody również nie dają pełnej gwarancji zweryfikowania czy dane urządzenie jest szpiegowane.
Osoby, które zastanawiają się, jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu, mogą kupić specjalistyczne urządzenie do wykrywania aplikacji szpiegujących. Trzeba mieć jednak na uwadze, że decydując się na takie rozwiązanie, należy mieć chociaż odrobinę wprawy w obsłudze tego typu urządzeń. Nic też nie zastąpi specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.
Aby zyskać pewność, czy telefon jest na podsłuchu, można skorzystać z pomocy prywatnego detektywa. Dla specjalisty mającego doświadczenie w tej dziedzinie wykrywanie podsłuchu w telefonie nie będzie stanowiło większego problemu. Wprawiony w tej dziedzinie ekspert będzie w stanie szybko wykryć tego typu działania. Prywatny detektyw dysponuje też nowoczesnym, wysokiej jakości sprzętem, który pomoże w szybkim namierzeniu aplikacji szpiegującej.
Jeżeli chcesz skorzystać z usługi wykrywania podsłuchów, zapraszamy do kontaktu. Działamy na terenie całej Polski, biuro detektywistyczne posiadamy w Warszawie, Otwocku, Rypinie i Gdyni.