Wielu osobom urządzenia podsłuchowe kojarzą się z nowoczesnymi technologiami i zaawansowanymi rozwiązaniami cyfrowymi. Wbrew pozorom historia podsłuchów jest jednak bardzo długa, a metody szpiegowskie znacząco się zmieniały z biegiem czasu. Jak działały stare urządzenia podsłuchowe i jak na przestrzeni lat rozwijała się technologia szpiegowska? W poniższym wpisie przyjrzymy się bliżej tej kwestii.
Podsłuch sam w sobie nie jest niczym nowym. Ludzie podsłuchują się od wieków. Zmieniały się tylko wykorzystywane w tym celu technologie. Jak zatem wyglądały stare urządzenia podsłuchowe? Wiele osób może być zaskoczonych, ale pierwsze systemy służące do podsłuchu, oparte były na rozwiązaniach architektonicznych. Dźwięk bardzo dobrze niósł się na przykład przez ciągi wentylacyjne. W niektórych budynkach znajdowały się też specjalne kanały akustyczne, które pozwalały ich gospodarzom nasłuchiwać, co dzieje się nawet w oddalonych pomieszczeniach.
Początków znanej nam dziś dziedziny, jaką jest szpiegostwo, często upatruje się zaś w epoce Tudorów, a to za sprawą nadwornego szpiega królowej Elżbiety. Wiele źródeł wskazuje jednak, że podsłuchiwanie, jako sposób na pozyskiwanie informacji, stosowane było już w IV w. p.n.e. Rozwój technologii podsłuchowej dokonuje się zatem od wieków, choć istny przełom dokonał się wówczas, gdy zaczęto stosować mikrofony z głośnikami, a informacje przesyłać przewodami, a potem drogą radiową.
Pierwszym urządzeniem, ściśle przeznaczonym do podsłuchu, był przyrząd o nazwie Detectifone. Umożliwiał transmisję podsłuchiwanej rozmowy na dowolną odległość za pomocą połączenia kablowego. Początkowo tego typu sprzęt służyć miał przede wszystkim detektywom i pracownikom służb, jednak szybko zaczęli korzystać z niego również prywatni użytkownicy, a nierzadko też politycy czy inne wysoko postawione osoby. Oczywiście nie zawsze z uczciwym zamiarem.
Nie bez znaczenia dla rozwoju sprzętu szpiegowskiego okazał się też wybuch II wojny światowej. Wiele państw zaczęło poszukiwać rozwiązań, które pomogłyby w przeprowadzeniu profesjonalnego wywiadu. Stosowano na przykład aparaturę podsłuchową, opartą na okablowanych mikrofonach zbierających dźwięk. W latach 40. ubiegłego wieku historia podsłuchów weszła w nowy etap. Urządzenia do podsłuchiwania zostały zminiaturyzowane, dzięki czemu ich ukrycie stało się o wiele łatwiejsze. Podsłuchy, zwane powszechnie „pluskwami”, emitujące sygnał drogą radiową, zrewolucjonizowały rynek urządzeń szpiegowskich, umożliwiając jeszcze skuteczniejsze i dyskretniejsze podsłuchiwanie.
Wraz z rozwojem telefonii komórkowej pojawiły się z kolei podsłuchy telefoniczne. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku wszedł standard GSM dla telefonów komórkowych, który jak się szybko okazało, umożliwił również skuteczne podsłuchiwanie. Przełom XX i XXI wieku był czasem dość intensywnego rozwoju podsłuchów telefonicznych.
Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama urządzeń podsłuchowych, które mogą być stosowane nawet przez osoby niemające odpowiedniego przeszkolenia. Warto też dodać, że gama dzisiejszych podsłuchów nie ogranicza się tylko do tradycyjnych „pluskiew”. Do podsłuchiwania wykorzystuje się też urządzenia laserowe, mikrofony kierunkowe czy też urządzenia przewodowe.
Systemy podsłuchowe można instalować również na telefonach komórkowych, przy czym taką instalację można wykonać także zdalnie, bez fizycznego kontaktu z urządzeniem. Rejestratory cyfrowe można bez problemu ukryć w dowolnym urządzeniu elektronicznym, na przykład w smartfonie czy laptopie. Ponadto innowacyjne technologie umożliwiają sterowanie urządzeniem na odległość oraz przesyłanie zebranych informacji, a wykrycie nowoczesnych podsłuchów jest niezwykle trudnym zadaniem.
Historia podsłuchów jest długa, a współczesne technologie są bardzo zaawansowane i umożliwiają skuteczne podsłuchiwanie bez ryzyka zdemaskowania. Co więcej, podsłuchy są powszechnie dostępne i nawet amatorzy mogą dziś bez problemu zamówić urządzenie szpiegujące.
Choć podsłuchy stosowane są od bardzo dawna, to nie da się ukryć, że postęp technologiczny, jaki dokonał się w ostatnich latach, przyczynił się do zwiększenia ich skuteczności. Stare urządzenia podsłuchowe zdają się nie dorównywać dzisiejszym, nowoczesnym technologiom. Przede wszystkim, współczesne podsłuchy, z uwagi na rozmiar i nowoczesne systemy, jest o wiele trudniej namierzyć niż sprzęt stosowany chociażby jeszcze w ubiegłym wieku.
Kolejną kwestią jest też dostępność podsłuchów. Dawniej urządzenia szpiegujące kojarzone były przede wszystkim z agencjami wywiadowczymi, działalnością detektywistyczną czy poczynaniami władz. Dziś sprzęt podsłuchowy może zakupić każdy, a na rynku dostępny jest szeroki wybór tego typu narzędzi, od amatorskich podsłuchów po wysoce zaawansowane technologie, zapewniające dyskretne i skuteczne rejestrowanie dźwięku i obrazu.
Sama instalacja podsłuchów również wygląda dziś inaczej niż kiedyś. Stare urządzenia podsłuchowe nie bez przyczyny kojarzą się z ekipą kontrwywiadowczą. Obecnie, za sprawą miniaturyzacji i rozwoju technologii, założenie podsłuchu jest znacznie prostsze niż kiedyś. Proste urządzenie podsłuchowe może nabyć i zamontować praktycznie każdy. I nie jest ono już przeznaczone wyłącznie do operacji militarnych czy politycznych. Podsłuchy z powodzeniem wykorzystuje się obecnie na przykład w celu zdobycia dowodów zdrady lub w sprawach gospodarczych.
Na zakończenie warto dodać, że choć rozwój technologii podsłuchowej dostarczył nam wiele zaawansowanych urządzeń podsłuchowych, to korzystanie z nich powinno być dobrze przemyślane. Taki sprzęt jest co prawda powszechnie dostępny, ale legalność jego stosowania to dość zawiła kwestia. Bezprawne wykorzystanie podsłuchu może nieść za sobą poważne konsekwencje.
Dlatego w niektórych przypadkach lepiej jest skorzystać z pomocy prywatnego detektywa, który wie w jaki sposób, bez narażania siebie i klienta, korzystać z podsłuchów. Co więcej, specjaliści wykorzystują w swojej pracy profesjonalny, nowoczesny sprzęt, pozwalający uzyskać wysokiej jakości materiał dowodowy w wielu różnych sprawach.