Dobry Detektyw Warszawa logo
True Detective
Agencja detektywistyczna
24h / 7 dni

Czy prywatny detektyw może założyć podsłuch? Podpowiadamy!

Data modyfikacji: 4 lutego 2023

Są sytuacje, które wymagają szczególnych rozwiązań. Gdy w grę wchodzi zaufanie, bezpieczeństwo oraz inne dobra, konieczne może okazać się założenie podsłuchu. To niewielkie urządzenie rejestrujące dźwięk, które można bardzo sprytnie ukryć w danym pomieszczeniu. Wiele osób zgłasza się w tym celu do prywatnego detektywa, sądząc, że ma on prawo do wykonania takiej czynności. Czy tak jest naprawdę? Informujemy poniżej!

Podsłuch założony przez prywatnego detektywa – czy to możliwe?

Wbrew krążącym opiniom detektyw nie może założyć podsłuchu. Dlaczego? W przeciwnym razie naruszyłby przepisy prawa, a tym samym naraziłby się na postepowanie karne. Kompetencja ta należy tylko do ściśle określonych podmiotów, które zostały wyodrębnione w kilku ustawach. Mowa tutaj o państwowych służbach specjalnych, które wcześniej otrzymały zgodę od sądu na podjęcie tego typu działań w ramach kontroli operacyjnej. Przykładowo może to być np. Policja, ABW czy CBA.
Ważne! Każde biuro detektywistyczne musi przestrzegać przepisów Ustawy o usługach detektywistycznych. Zgodnie z art. 45, wykonanie czynności, która jest ustawowo zastrzeżona dla organów i instytucji państwowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do lat 3.

Pomoc detektywa w zakładaniu podsłuchu

Nie jest do końca tak, że podsłuchu nie można założyć w ogóle. Korzystając z usług prywatnego detektywa, możesz liczyć na jego pomoc w zakresie zakładania podsłuchu w swoim domu. Masz prawo do rejestrowania rozmów, których jesteś uczestnikiem. Detektyw wskaże Ci odpowiednie urządzenie, które rejestruje dźwięk oraz poinstruuje Cię, w jaki sposób należy je zamontować. Jednak jak już wspomnieliśmy, nie zrobi on tego samodzielnie. Jeśli chodzi o samo udzielanie wskazówek, jest ono zgodne z literą prawa.

Należy mieć jednak na uwadze, że pomoc detektywa może dotyczyć również sytuacji odwrotnej. Innymi słowy, jeśli podejrzewasz, że w Twoim domu, samochodzie czy telefonie komórkowym zainstalowano podsłuch, koniecznie zgłoś się do specjalisty. Doświadczony detektyw potwierdzi lub wykluczy obecność urządzenia rejestrującego dźwięk.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu z nami!

Oceń artykuł
Dobry Detektyw Warszawa logo
TD24 Sp. z o.o.
Agencja detektywistyczna
NIP:
5252867505
Numer licencji:
0007982

Godziny otwarcia

Całodobowo
7 dni w tygodniu
Zadzwoń

Zapraszamy do naszych biur

Detektyw Warszawa

Świętokrzyska 30/63
00-116 Warszawa

Detektyw Otwock

ul. Żurawia 19a
05-400 Otwock