
Zagrożenia czyhają na nas niemal z każdej strony. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wykorzystuje technologię do zapewnienia sobie większego bezpieczeństwa. Popularnym rozwiązaniem, które pozwala lepiej chronić dom i domowników, jest kamera w wizjerze. Umożliwia ona szybki podgląd tego, co dzieje się za drzwiami. Nasuwa się jednak pytanie o to, czy kamera w wizjerze jest legalna? Wyjaśniamy w poniższym tekście!
Włamywacze i inni intruzi sieją strach wśród właścicieli domów i mieszkań. Niezależnie od tego, w jakiej okolicy mieszkamy, zawsze istnieje ryzyko, że nasze lokum stanie się łupem złodziei. Aby je zminimalizować, coraz więcej osób stosuje rozwiązanie, jakim jest kamera w wizjerze. Jest to urządzenie przypominające tradycyjnego „judasza”, również montowane w otworze drzwi wejściowych. Wyposażone jest w kamerę rejestrującą obraz, a bardzo często również w moduł Wi-Fi, dzięki któremu można obserwować otoczenie w czasie rzeczywistym.
Taki prywatny monitoring jest w stanie realnie zwiększyć poziom bezpieczeństwa mieszkania, zapewniając tym samym spokój domownikom. Co więcej, dzięki niemu można obserwować, co dzieje się za drzwiami, nawet podczas nieobecności w domu, a niektóre modele mają nawet funkcję nagrywania po wykryciu ruchu. Dzięki temu użytkownik otrzymuje materiał jedynie wówczas, gdy przy drzwiach coś się działo, aczkolwiek nie zawsze musi być to próba włamania. Równie dobrze może być to przechodzący blisko drzwi sąsiad lub kurier.
Kamera w wizjerze dostępna jest w wielu wersjach, a niektóre można zintegrować z aplikacją mobilną. Dzięki niej użytkownik otrzyma powiadomienie w trybie natychmiastowym, gdy tylko kamera wykryje jakiś ruch w okolicy drzwi wejściowych do mieszkania. Nagranie można zapisać i przypadku podejrzenia włamania lub próby włamania, wykorzystać jako materiał dowodowy.
Warto też dodać, że nowoczesne kamery mają różne przydatne funkcje, takie jak widoczność w ciemności dzięki podczerwieni oraz precyzyjne dopasowanie kąta widzenia. Czyni je to skutecznymi narzędziami, zwiększającymi poziom bezpieczeństwa domu. Do tego taki sprzęt jest bardzo dyskretny, co dodatkowo zwiększa jego skuteczność.
W kamerę w wizjerze powinien zaopatrzyć się każdy, kto obawia się włamania lub niepożądanych działań intruzów, na przykład stalkerów. Takie rozwiązanie ma też wiele innych, praktycznych zastosowań. Jednym z nich jest zapewnianie dodatkowej opieki rodzicielskiej. Pod nieobecność osób dorosłych w domu, kamera w wizjerze pozwala monitorować czy żadna podejrzana osoba nie próbuje dostać się do środka i w porę zareagować. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się też w przypadku seniorów, którym należy zapewnić dodatkową opiekę.
Tego typu urządzenia często instalowane są też dla wygody. Dzięki kamerze można sprawdzić, kto dzwoni do drzwi bez podchodzenia do nich. Bardziej zaawansowane kamery mają nawet opcję zdalnego otwierania zamka, dzięki czemu można wpuścisz do środka przyjaciół lub członków rodziny, gdy nie ma nas akurat w pobliżu.
Mimo wielu przydatnych funkcji i zapewnienia większego bezpieczeństwa domownikom nasuwa się wątpliwość, czy kamera w wizjerze jest legalna.
Co do zasady, kamera w wizjerze sama w sobie nie jest nielegalna. Jej zamontowanie nie wymaga żadnych specjalnych pozwoleń, ale trzeba jednak pamiętać o jednej kwestii. Zgodnie z przepisami RODO materiały z takiej kamery można wykorzystać wyłącznie w celach prywatnych. Oznacza to, że nagrań z niej nie można udostępniać. Jedynym wyjątkiem jest popełnienie lub podejrzenie popełnienia przestępstwa. Wówczas zarejestrowany obraz może stanowić materiał dowodowy.
Zastanawiając się, czy kamera w wizjerze jest legalna, należy mieć na uwadze jeszcze jeden aspekt. Instalując tego typu urządzenia w swoich drzwiach wejściowych, nie możemy naruszać prywatności sąsiadów. Oznacza to, że urządzenie rejestrujące obraz, nie może być skierowane na drzwi innych mieszkań. W przypadku mieszkania w bloku, gdzie na jednej klatce znajduje się kilka lokali, może się to okazać niełatwe.
Jeśli inni mieszkańcy nie życzą sobie nagrywania, wówczas należy w taki sposób dostosować kąt obiektywu, aby rejestrował obraz tylko pod drzwiami naszego mieszkania. W nowych modelach kamer takie ustawienie nie powinno stanowić problemu. Jeśli okaże się to niewykonalne, pozostaje tylko rozmowa z sąsiadem i poproszenie go o wyrażenie zgody. Warto przy tym posłużyć się argumentem, że w przypadku próby włamania do jego mieszkania, nagranie z kamery może okazać się cennym materiałem dowodowym.
Jeśli uzyskamy zgodę sąsiadów lub uda się ustawić kąt obiektywu w odpowiedni sposób, kamera w wizjerze będzie w pełni legalna i za jej stosowanie nie będą groziły żadne konsekwencje.
Kamera w wizjerze jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zapewnić sobie lepszą ochronę i czuć się bezpieczniej w swoim domu. Dzięki niej można w porę zareagować w przypadku próby włamania lub wandalizmu oraz wykorzystać nagranie jako materiał dowodowy.
Inwestując w nowoczesny model, z zaawansowanymi funkcjami, można też zapewnić sobie większą wygodę. Zdalny podgląd umożliwia zaś obserwowanie tego, co dzieje się pod drzwiami mieszkania z dowolnego miejsca. Dodatkowym atutem tego typu kamer jest to, że ich instalacja i obsługa są bardzo proste.
Ważne jest jednak, aby dokonać właściwego wyboru. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń. Należy zatem dobrze zastanowić się, czy zależy nam bardziej na wygodzie, czy na bezpieczeństwie, i na tej podstawie dobrać odpowiedni model.
Warto pamiętać, że w przypadku osób, które mają uzasadnione powody, aby obawiać się o swoje bezpieczeństwo, kamera w wizjerze może okazać się niewystarczającą formą ochrony. Ofiary stalkingu lub innych form nękania powinny poszukać pomocy u doświadczonego specjalisty, jakim jest na przykład prywatny detektyw. Nie wahaj się skorzystać z jego pomocy, jeśli czujesz, że bezpieczeństwo Twoje lub Twoich bliskich jest zagrożone.