Dobry Detektyw Warszawa logo
TD24
Agencja detektywistyczna
24h / 7 dni
0,00  0
Cart

No products in the cart.

Czego nie wolno detektywowi w sprawie o rozwód?

Data modyfikacji: 3 listopada 2024

Wiele osób szukających wsparcia u prywatnego detektywa, ma mylne wyobrażenie o tym zawodzie. Nie każdy wie, czego nie wolno w sprawie o rozwód, nawet przedstawicielom agencji detektywistycznej. Są oni bowiem zobowiązani do działania zgodnego z prawem. Dlatego osoby, które zamierzają zlecić pozyskanie dowodów zdrady partnera prywatnemu detektywowi, powinny mieć świadomość, czego nie wolno w sprawie o rozwód. Zapraszamy do lektury!

Czego nie może zrobić prywatny detektyw w sprawie rozwodowej?

Pozyskanie wiarygodnych dowodów zdrady, które będzie można przedstawić przed sądem podczas sprawy rozwodowej, nie jest łatwym zadaniem. Dlatego wiele osób powierza je prywatnemu detektywowi, wychodząc z założenia, że może on działać na wszelkie możliwe sposoby. Tymczasem jego możliwości są ograniczone przepisami prawa. Warto więc mieć świadomość, czego nie wolno w sprawie o rozwód.

Prywatny detektyw nie ma uprawnień do:

  • instalowania i wykorzystywania urządzeń podsłuchowych i monitorujących;
  • instalowania urządzeń GPS w pojazdach;
  • czytania prywatnej korespondencji;
  • przeszukiwania mieszkań lub rzeczy osobistych.

Dlaczego prywatny detektyw nie może instalować GPS w samochodzie?

Zainstalowanie urządzenia śledzącego GPS w aucie podejrzanego o zdradę partnera wydaje się jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozyskanie dowodów zdrady. Prywatny detektyw nie może jednak stosować tego typu metod. Takie działanie stanowiłoby bowiem naruszenie prawa.

Urządzenia GPS mogą stosować wyłącznie służby specjalne w toku prowadzonych czynności operacyjno-rozpoznawczych. Podjęcie takiego działania przez prywatnego detektywa naraziłoby go na odpowiedzialność karną. Zastanawiając się, czego nie wolno w sprawie o rozwód, a jakie działania są zgodne z prawem, należy wiedzieć, że urządzenie GPS może jednak legalnie zainstalować w aucie jego właściciel! Jeżeli samochód stanowi jednak wspólną własność małżonków, wówczas druga strona powinna być o tym fakcie poinformowana. Takie rozwiązanie może zatem okazać się skuteczne i w pełni legalne tylko wówczas, gdy podejrzany małżonek porusza się autem będącym wyłączną własnością jego partnera lub partnerki.

Nielegalny podsłuch detektywa a rozwód

Zgodnie z polskim prawem do stosowania urządzeń szpiegujących, w tym podsłuchów, uprawnione są wyłącznie określone służby, o ile zachodzą uzasadnione przesłanki ku takiemu rozwiązaniu. Ani osoby prywatne, ani prywatni detektywi nie mogą zatem instalować podsłuchów. Rozmowę można nagrywać tylko za zgodą wszystkich uczestniczących w niej osób, jednak jest mało prawdopodobne, aby w ten sposób udało się pozyskać dowody zdrady.

Private,detective,spying.,investigation,and,surveillance,with,camera

Innymi słowy, instalując podsłuch w pomieszczeniu, w którym przebywa podejrzany, prywatny detektyw złamałby prawo. Istnieje co prawda szansa, że taki dowód zostałby uznany podczas sprawy rozwodowej, jednak trzeba też liczyć się z ryzykiem drugiego procesu o naruszenie dóbr osobistych bądź za nielegalne uzyskanie informacji. Dodatkowo detektywowi groziłaby utrata licencji. Dlatego przed rozpoczęciem zbierania materiału dowodowego, należy dokładnie zweryfikować, czego nie wolno w sprawie o rozwód.

Czego nie może detektyw, by udowodnić zdradę?

Każdy licencjonowany detektyw musi działać w granicy prawa, zachowując przy tym dużą ostrożność, aby nie wykroczyć poza swoje kompetencje. Dlatego nie może podejmować żadnych czynności, które zgodnie z obowiązującymi przepisami zarezerwowane są dla innych organów, na przykład dla policji. Mowa tu m.in. o stosowaniu urządzeń szpiegujących, z których mogą korzystać tylko przedstawiciele określonych służb.

Zgodnie z art. 7 Ustawy o usługach detektywistycznych prywatny detektyw nie może stosować w swojej pracy żadnych środków technicznych, metod ani czynności operacyjno-rozpoznawczych, które na mocy odrębnych przepisów zastrzeżone są dla upoważnionych organów. Mowa tu o działaniach organów władzy publicznej, podejmowanych na podstawie ustawowego upoważnienia. Wykonywanie określonych czynności bez takowego upoważnienia, czyni je nielegalnymi. Tymczasem kompetencje detektywów nie sięgają aż tak daleko, aby uzyskać niezbędne pozwolenie.

Rozważając, czego nie wolno w sprawie o rozwód, warto też wspomnieć, że za działania niezgodne z prawem detektyw może zapłacić wysoką cenę. Za podjęcie się czynności zastrzeżonych dla organów i instytucji państwowych, zgodnie z art. 45 Ustawy o usługach detektywistycznych, grozi mu bowiem kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Skorzystanie z usług agencji detektywistycznej podczas sprawy rozwodowej może okazać się cennym wsparciem. Trzeba jednak pamiętać, że detektyw musi działać zgodnie z prawem, nie przekraczając przy tym swoich kompetencji. Dopuszczenie się nadużyć niesie za sobą określone konsekwencje, które zarówno dla detektywa, jak i dla jego klienta, w ostatecznym rozrachunku wcale nie okażą się adekwatne do korzyści uzyskanych dzięki udowodnieniu zdrady niewiernemu małżonkowi.

Na zakończenie warto dodać, że choć możliwości prywatnego detektywa mogą wydać się po przeczytaniu powyższego wpisu mocno ograniczone, to zbierając dowody zdrady i tak warto skorzystać z jego usług. Taki specjalista zna wiele skutecznych, a jednocześnie legalnych metod działania, a raport z przeprowadzonego śledztwa może zostać przedstawiony sędziemu. Co więcej, zeznania prywatnego detektywa są praktyce odbierane przez sąd jako bardziej profesjonalne i wiarygodne niż zeznania innych świadków, chociażby rodziny czy przyjaciół.

Oceń artykuł
Detektywtd24

Autor: Anna Sas-Adamczyk

Jestem licencjonowanym prywatnym detektywem. Pomogłam kilkuset klientom w sprawach rodzinnych, rozwodowych, o opiekę nad dziećmi, biznesowych, kryminalnych i gospodarczych

Masz jakieś pytania?

Zadzwoń do nas lub napisz wiadomość.
Call Now Button